NEWPORT NEWS, Va. - Saint Joseph's University has placed 256 student-athletes on the 2017-18 Atlantic 10 Commissioner's Honor Roll, conference officials announced on Thursday.

This marks the first time the Commissioner’s Honor Roll has been based on the entire academic year. Previously the award was granted following each semester. To be selected for the Commissioner's Honor Roll, a student-athlete in an Atlantic 10-sponsored sport must have a 3.0 cumulative GPA, and freshmen are eligible to receive the award. Members of the Saint Joseph's men's lacrosse and men's rowing teams are not eligible.

Each school placed an average of 226 student-athletes on the honor roll with Saint Joseph’s ranking third among the 14 member institutions.

Below is a list of Saint Joseph's honorees.

FIRST NAME LAST NAME SPORT CLASS MAJOR
Kyle Allan Men's Soccer Fr. Risk Management and Insurance
Jake Artz Baseball R-Fr. Finance
Lydia Bariteau Field Hockey So. Interdisciplinary Health Services
Rose Barrett Women's Cross Country/Track So. History
Ritchie Barry Men's Soccer Fr. Finance
Scott Battaglia Men's Tennis So. Risk Management and Insurance
Ally Beck Lacrosse Jr. Actuarial Science
Ryan Beebe Men's Soccer Jr. Sports Marketing
Candace Belvedere Women's Basketball Sr. Pharmaceutical Marketing
Grace Bendon Women's Soccer Jr. Criminal Justice
Kathrin Bentz Field Hockey So. Business Administration
Paige Bergman Women's Soccer Jr. Pharmaceutical Marketing
Maria Biancaniello Rowing Sr. Chemistry
Michael Booth Men's Basketball Sr. Pharmaceutical Marketing
Nathaniela Bourdeau Women's Track Jr. Biology
Tamar Bourdeau Women's Track So. Psychology
Morgan Bower Women's Soccer/Track Fr. Biology
Emily Bracken Women's Cross Country/Track So. Food Marketing
Justin Branco Men's Cross Country/Track Jr. Computer Science
Tim Brennan Baseball Jr. Sports Marketing
David Bryant Men's Track So. Business
Corinne Buttner Lacrosse Fr. History - Secondary Education
Elke Cacchione Women's Soccer So. Business
Vince Capone Baseball Fr. Finance
Michaela Cassidy Lacrosse Jr. Marketing
Tim Cavanaugh Baseball Fr. Business
Bridget Cerciello Lacrosse So. Business
Madison Clarke Softball Sr. Sports Marketing
Michala Clay Women's Basketball Jr. Interdisciplinary Health Services
Emily Clayton Women's Track So. Food Marketing
Charlie Concannon Baseball Jr. Economics
Sydney Coughlin Women's Cross Country/Track Gr. Elementary Education
Kirstin Cox Softball Fr. Autism Behavioral Studies
Matt Crawford Men's Soccer Sr. Accounting
Aarynn Crawley Women's Track Sr. Actuarial Science
Collin Crilly Men's Cross Country/Track Sr. Accounting
Dominic Cuoci Baseball Sr. Finance
Kylie D'Ambra Women's Soccer So. Business
Jack Daly Men's Cross Country/Track Jr. Finance
Will Davies Men's Track So. Risk Management and Insurance
Amelia Deibler Lacrosse Gr. Marketing
Elizabeth Del Rio Women's Cross Country/Track Jr. Chemical Biology
Skyler Demis Lacrosse Fr. Biology
Joanna DeSousa Women's Cross Country/Track So. Pharmaceutical Marketing
Fiona Devine Rowing Jr. Interdisciplinary Health Services
Shane Devine Rowing Fr. Biology
Ryan  Devine Baseball Fr. Accounting
Peter Dewitt Men's Tennis Sr. Finance
Lauren Dimes Women's Soccer Sr. Interdisciplinary Health Services
Paige Diminick Lacrosse Fr. Linguistics
Julia Donahue Women's Cross Country/Track Jr. Art
Skylar Dorenkamp Lacrosse Fr. Food Marketing
David Dorsey Men's Cross Country/Track Sr. English
Kevin Dorsey Men's Cross Country/Track Sr. History
Caroline Duffy Women's Track So. Food Marketing
Jake Durante-Koller Men's Cross Country/Track Sr. Actuarial Science
Phillip Dwyer Men's Track Fr. Marketing
Sebastian Eaton Men's Track Fr. Theatre & Film
Alex Edger Women's Track Sr. Food Marketing
Elaine Estes Women's Cross Country/Track Jr. Spanish
Chelsea Evans Softball Fr. Communication Studies
Nicholl Fenton Field Hockey Fr. Elementary Education
Dan Ferraiolo Men's Track Sr. Actuarial Science
Jackson Fiala Baseball Fr. Finance
Andre Fick Men's Tennis Jr. Biology
Sofia Filippo Women's Soccer Fr. Business
Michaela Finneyfrock Women's Soccer Jr. International Business
Nathan Fioravante Men's Tennis So. Risk Management and Insurance
Amanda Fioravanti Women's Basketball Gr. Special Education
Whisper Fisher Women's Basketball R-So. Marketing
Alicia Forrest Women's Track Fr. Social Science
Cassie Francis Rowing Jr. Pharmaceutical Marketing
Adashia Franklyn Women's Basketball Sr. Sports Marketing
Toliver Freeman Men's Basketball So. Biology
John Fritz Men's Soccer So. Business Administration
Taylor Funk Men's Basketball Fr. Communication Studies
Britton Gagliardi Women's Cross Country/Track Jr. Political Science
Bridget Galen Women's Soccer So. Finance
Dana Garbinski Lacrosse Sr. Pharmaceutical Marketing
Dave Garton Men's Cross Country/Track Sr. English
Raelynn Genovese Softball Jr. Food Marketing
Corinne Gerber Field Hockey So. Elementary Education
Courtney Gerber Field Hockey So. Elementary Education
Marc Giacalone Baseball Sr. Accounting
Vincent Giordano Men's Track Fr. Finance
Laura Gomez Women's Tennis Jr. Marketing
Valeria Gonzalez Women's Tennis Fr. Linguistics
Aly Gormley Lacrosse Sr. Pharmaceutical Marketing
Alexa Gostovich Women's Cross Country/Track Fr. Biology
David Grana Men's Soccer Fr. Biology
Taryn Grober Softball Jr. Food Marketing
Isabella Haleski Rowing So. International Business
Riley Hannan Men's Cross Country/Track So. Business
Lucy Harmon Women's Cross Country/Track Jr. Elementary Education
Nick Hartwell Men's Soccer Sr. Business Intelligence & Analytics
Brittany Hartwell-Miller Women's Soccer So. Computer Science
Bobby Hastie Men's Cross Country/Track Fr. Mathematics - Secondary Educat
Caroline Heath Lacrosse So. Pharmaceutical Marketing
Joely Helder Field Hockey Jr. Food Marketing
Noah Henderson Golf So. International Relations
Olivia Herbstritt Rowing Fr. Political Science
Karley Hess Women's Track So. Biology
Ashley Hession Softball So. Elementary Education
Monica Higgins Women's Track So. Interdisciplinary Health Services
Tommy Higley Men's Cross Country/Track Jr. Biology
Madeline Hill Women's Tennis Fr. Interdisciplinary Health Services
Jack Hirschfield Men's Soccer Fr. Psychology
Rory Houston Men's Track Jr. Sports Marketing
Allie Howell Rowing So. Elementary Education
Sara Hughes Lacrosse So. Biology
Molly Jacobs Women's Cross Country/Track Fr. Food Marketing
Luis Janko Men's Tennis So. International Business
Katie Jekot Women's Basketball Fr. Finance
Timothy Johnson Baseball So. Computer Science
Alan Kahlenbeck Men's Soccer Fr. Finance
Victoria Kammerinke Field Hockey So. International Business
Molly Kapala Softball So. Accounting
Caroline Keegan Women's Cross Country/Track Sr. Interdisciplinary Health Services
Kristen Kelbon Lacrosse Sr. Accounting
Stephanie Kelly Lacrosse Fr. Marketing
Caitlin Kennedy Rowing Jr. Biology
Jenna Koch Rowing Fr. Social Science
Kasia Kwitnieski Women's Soccer Fr. Biology
Kate LaCasse Rowing So. Biology
Morgan Lamey Lacrosse Sr. Biology
Rebecca Lane Lacrosse Jr. Psychology
Laura Lasprogata Lacrosse So. Business
Aaron Lemma Men's Track So. Interdisciplinary Health Services
Kelly Liebl Women's Track Jr. Economics
Kyle Lochbihler Men's Soccer Jr. Business Intelligence & Analytics
Reece Long Rowing So. Interdisciplinary Health Services
Hannah Losavio Women's Soccer Fr. Food Marketing
Cammi Luidens Lacrosse Fr. Business
Mackenzie Macchiarulo Softball Fr. Marketing
Derek MacKinnon Men's Soccer Jr. Finance
Alex MacNeil Men's Tennis Fr. Communication Studies
Sean Macpherson Men's Cross Country/Track Jr. Actuarial Science
Maggie Maguire Women's Cross Country/Track So. Food Marketing
Quinn Maguire Field Hockey Fr. Elementary Education
Alyssa Manley Lacrosse Fr. Food Marketing
Taylor Marinelli Softball Fr. Actuarial Science
Brian Markoski Baseball So. Biology
Matt Maul Baseball Sr. Finance
Stacey Mayer Softball Jr. Marketing
Samantha Mayers Women's Cross Country/Track So. Pharmaceutical Marketing
Stephen McClellan Men's Track Fr. International Business
James McConnon Baseball So. Business Intelligence & Analytics
Barren McCoy Men's Track Sr. Accounting
Eddie McCusker Men's Soccer Jr. History
Abigail McGann Women's Cross Country/Track So. Accounting
Sam McGee Lacrosse Fr. Food Marketing
Erin McGuire Women's Cross Country/Track Jr. Elementary Education
Bridget McNierney Women's Track Jr. Biology
Jake Meyers Baseball Jr. Psychology
Dominique Milillo Rowing Sr. English
Kyle Millar Men's Soccer Jr. Business Administration
Dan Mink Men's Cross Country/Track Fr. Business
Alyssa Monaghan Women's Basketball Jr. Elementary Education
Wills Montgomery Golf Fr. Business Intelligence & Analytics
Daniel Morales Men's Soccer Fr. Biology
Anthony Morelli Men's Cross Country/Track Sr. Accounting
Harrison Morris Men's Cross Country/Track So. Accounting
Justin Moscoe Men's Track So. Interdisciplinary Health Services
Maggie Moyer Women's Cross Country/Track Fr. Biology
Shannon Mulgrew Rowing So. Food Marketing  Co-Op
Matt Mullock Men's Soccer So. Finance
Andrew Myers Men's Cross Country/Track Sr. Chemical Biology
Siobhan Naughton Rowing Fr. Humanities
Amanda Nava Women's Tennis Fr. Criminal Justice
Thi Nguyen Women's Cross Country/Track Fr. Biology
Trevor Nicol Men's Soccer Sr. Finance
Slater O'Brien Baseball So. Finance
Rose O'Brien Women's Track Sr. Psychology
Samantha O'Connell Rowing So. Biology
Megan O'Dowd Women's Cross Country/Track Sr. Risk Management and Insurance
Liz O'Sullivan Lacrosse Gr. Finance
Jordan Olenginski Field Hockey Fr. Biology
Lindsey Oremus Women's Cross Country/Track Jr. Interdisciplinary Health Services
Colin Parker Men's Cross Country/Track So. Accounting
Julia Pash Lacrosse So. Business Intelligence & Analytics
Jackalyn Pauling Field Hockey Sr. Psychology
Kate Payne Lacrosse Sr. Interdisciplinary Health Services
Cameron Perrott Women's Soccer So. Biology
Ross Pilliod Golf Jr. Leadership Ethics & Organization Sustainability
Sarah Platt Lacrosse So. Elementary Education
Claire Podles Women's Cross Country/Track Fr. Interdisciplinary Health Services
John Podles Men's Cross Country/Track Jr. Business Intelligence & Analytics
Sarah Poli Lacrosse So. Leadership Ethics & Organization Sustainability
Steve Powles Baseball Gr. General
Brendan Price Men's Cross Country/Track Fr. Interdisciplinary Health Services
Sean Princivalle Men's Cross Country/Track Jr. Accounting
Hannah Racis Women's Soccer Jr. Interdisciplinary Health Services
Stephanie Rapp Women's Soccer Fr. Communication Studies
Sophia Recchilungo Women's Track So. Food Marketing
Lauren Reilly Softball Sr. Interdisciplinary Health Services
Joshua Richard Men's Track Fr. Computer Science
Nick Ringle Men's Tennis Sr. Marketing
Richard Riva Golf So. Risk Management and Insurance
Katherine Robb Rowing Sr. Accounting
Christian Roberts Men's Cross Country/Track So. Business
Trae'  Robinson Men's Track So. Interdisciplinary Health Services
Lula Roig Women's Basketball Fr. Biology
Hayley Sabol Lacrosse Jr. Food Marketing
Tom Santilli Men's Soccer Sr. Family Business & Entrepreneurship
Sam Sauter Men's Tennis Fr. Information Technology
Dan Savage Men's Cross Country/Track Gr. Finance
Emily Sayre Field Hockey So. Biology
Matthew Scarpill Men's Cross Country/Track Fr. Actuarial Science
Emily Schaeffer Women's Cross Country/Track So. Chemical Biology
Alexander Schneider Men's Tennis Sr. Marketing
Anna Seifert Lacrosse Fr. Interdisciplinary Health Services
Hayden Seig Baseball So. Leadership Ethics & Organization Sustainability
Stephanie Senatore Rowing Fr. Business
Pepa Serrano Field Hockey So. Communication Studies
Mary Sheehan Women's Basketball Fr. Business
Abigail Silva Women's Cross Country/Track Fr. Biology
Demi Simms Rowing So. Interdisciplinary Health Services
Natalie Simms Rowing Sr. Psychology
Lauren Slattery Rowing Sr. Elementary Education
Tyler Sokolis Golf Sr. Food Marketing
Samantha Spallanzani Women's Track So. Accounting
Will Sponaugle Men's Cross Country/Track Jr. Business Intelligence & Analytics
Kenzie Staska Lacrosse Fr. Business Administration
George Steinhoff Men's Cross Country/Track Fr. English
Tori Stembridge Women's Track Fr. Biology
Cole Stetzar Baseball Fr. Sports Marketing
Tim Stierle Men's Tennis Sr. Business Intelligence & Analytics
Brianna Stone Rowing Jr. Criminal Justice
Caroline Strauss Rowing Sr. Leadership Ethics & Organization Sustainability
Olivia Sullivan Rowing Jr. Autism Behavioral Studies
Elizabeth Sweeney Rowing Fr. Psychology
Claire Sylvester Field Hockey Fr. Food Marketing
Dan Tan Men's Tennis Jr. Finance
Olivia Tevis Lacrosse So. Accounting
Kyle Thompson Men's Basketball Sr. Interdisciplinary Health Services
Steve Thompson Men's Track Sr. Food Marketing
Monica Tice Field Hockey Jr. Food Marketing
Dana Turner Field Hockey So. Business
Meridith Twomey Women's Cross Country/Track So. Accounting
Michaela Urbach Women's Cross Country/Track So. Marketing
Christian Vega Men's Basketball Sr. Food Marketing
Sarah  Veilleux Women's Basketball Jr. Business Intelligence & Analytics
Iswarya Vel Women's Tennis Fr. Biology
Lou Vilotti Men's Soccer Jr. Food Marketing
Catie Vivian Lacrosse Sr. Marketing
Jessica Volm Women's Soccer Jr. Pharmaceutical Marketing
Lindsay Walder Women's Soccer Sr. Food Marketing
John Walker Men's Cross Country/Track So. Political Science
Kayla Walker Field Hockey So. Interdisciplinary Health Services
Erica Wallace Women's Soccer So. Marketing
Aidan Watkins Men's Soccer Fr. Finance
Cassidy Weimer Women's Cross Country/Track Sr. Risk Management and Insurance
Anna Willocks Field Hockey Jr. Psychology
Veronica Wilson Lacrosse So. Accounting
Reed  Winkler Golf So. Sports Marketing
Ben Zambetti Men's Soccer Sr. Finance
RELATED