Saint Joseph's has announced its individual team award winners for the 2017-18 academic year. In all, nearly 70 student-athletes were recognized by their teams for their contributions on and off the playing field.

Below is a list of the 2017-18 award winners for Most Outstanding Player, Raymond Vasquez Award, Dorie Leahy Award, and Academic Award.

MOST OUTSTANDING PLAYER
Baseball: Tim Brennan
Men's Basketball: Shavar Newkirk and James Demery
Women's Basketball: Chelsea Woods
Men's Cross Country: Dan Savage
Women's Cross Country: Cassidy Weimer
Field Hockey: Anna Willocks
Golf: Michael O'Brien
Men's Lacrosse: Mike Adler
Women's Lacrosse: Rebecca Lane
Men's Rowing: Jack Darling
Women's Rowing: Maria Biancaniello
Men's Soccer: Matt Crawford
Women's Soccer: Michaela Finneyfrock
Softball: Molly Kapala
Men's Tennis: Tim Stierle 
Women's Tennis: Amanda Nava
Men's Track & Field: Zach Michon and Steve Thompson
Women's Track & Field: Claudine Andre

RAYMOND VASQUEZ AWARD FOR LOYALTY
Baseball: Matt Maul
Men's Basketball: Jai Williams
Women's Basketball: Candace Belvedere
Men's Cross Country: Andrew Myers
Women's Cross Country: Lucy Harmon
Field Hockey: Monica Tice
Golf: Ross Pilliod
Men's Lacrosse: Mike Rastivo
Women's Lacrosse: Morgan Lamey
Men's Rowing: Claudio Recchilungo
Women's Rowing: Cailin McCully
Men's Soccer: Matt Crawford
Women's Soccer: Taylor Ryan
Softball: Lauren Reilly
Men's Tennis: Luis Janko
Women's Tennis: Maureen Devlin
Men's Track & Field: David Henderson
Women's Track & Field: Alex Edger

DORIE LEAHY AWARD
Baseball: David Viselli
Men's Basketball: Markell Lodge
Women's Basketball: Adashia Franklyn
Men's Cross Country: David Dorsey
Women's Cross Country: Emily Bracken
Field Hockey: Sara Hayes
Golf: Michael O'Brien
Men's Lacrosse: Brendan McNicholas
Women's Lacrosse: Aly Gormley
Men’s Rowing: David Gee
Women's Rowing: Caroline Strauss
Men's Soccer: Tom Santilli
Women's Soccer: Grace Bendon
Softball: Ashley Ventura
Men's Tennis: Peter DeWitt
Women's Tennis: Laura Gomez
Men's Track & Field: Dan Ferraiolo
Women's Track & Field: Emily Bracken

ACADEMIC AWARD
Baseball: Hayden Seig
Men's Basketball: Toliver Freeman
Women's Basketball: Adashia Franklyn
Men's Cross Country: Andrew Myers
Women's Cross Country: Maggie Maguire
Field Hockey: Kathrin Bentz
Golf: Richard Riva
Men's Lacrosse: Chris Blewitt
Women's Lacrosse: Bridget Cerciello
Men's Rowing: Thomson Rymer
Women's Rowing: Caroline Strauss
Men's Soccer: Ben Zambetti
Women's Soccer: Brittany Hartwell-Miller
Softball: Taryn Grober and Stacey Mayer
Men's Tennis: Dan Tan
Women's Tennis: Laura Gomez
Men's Track & Field: Andrew Myers
Women's Track & Field: Maggie Maguire

RELATED