NEWPORT NEWS, Va. - Saint Joseph's University placed 279 student-athletes on the 2018-19 Atlantic 10 Commissioner's Honor Roll, conference officials announced on Wednesday. 

Designed to recognize excellence in the classroom, this is the second consecutive year the Commissioner’s Honor Roll has been awarded following a full. Previously the award was granted following each semester. To be selected for the Commissioner's Honor Roll, a student-athlete in an Atlantic 10-sponsored sport must have a 3.0 cumulative GPA. Freshmen and graduate students are eligible to receive the award. Members of the Saint Joseph's men's lacrosse and men's rowing teams are not eligible.

The 279 Hawks honored by the conference ranked third among A-10 institutions.

Below is a list of Saint Joseph's honorees.

Name Sport Year Major
Kyle Allen Men's Soccer R-Fr. Risk Management and Insurance
Antonio Amaral Men's Cross Country/Track Jr. Pharmaceutical Marketing
Jake Artz Baseball So. Finance
Ashton Ashby Women's Track Fr. Elementary Education
Cassidy Atchison Field Hockey Jr. Social Science
Briana Baier Women's Track Fr. Computer Science
Gabriella Bamford Women's Cross Country/Track Fr. English
Rose Barrett Women's Cross Country/Track Jr. History
Ritchie Barry Men's Soccer So. Finance
Mike Baumgarten Men's Track Fr. Criminal Justice
Ally Beck Women's Lacrosse Sr. Actuarial Science
Ryan Beebe Men's Soccer Sr. Sports Marketing
Katie Begley Women's Rowing Fr. Business
Erica Behr Women's Soccer Fr. Biology
Grace Bendon Women's Soccer Sr. Criminal Justice
Kathrin Bentz Field Hockey Jr. Business Administration
Julia Berdzik Women's Rowing Fr. Risk Management and Insurance
Paige Bergman Women's Soccer Sr. Pharmaceutical Marketing
Joseph Boehm Men's Soccer Fr. Business Intelligence & Analytics
Tonya Botherway Field Hockey Fr. Sports Marketing
Nathaniela Bourdeau Women's Track Sr. Biology
Tamar Bourdeau Women's Track Jr. Psychology
Morgan Bower Women's Soccer/Track So. Biology
Dan Boyle Men's Track Fr. Interdisciplinary Health Services
Emily Bracken Women's Cross Country/Track Jr. Risk Management and Insurance
Justin Branco Men's Cross Country/Track Sr. Computer Science
Taylor Britt Women's Rowing Fr. Finance
David Bryant Men's Track Jr. Business Intelligence & Analytics
Ben Bunch Men's Cross Country/Track Fr. Food Marketing
Corinne Buttner Women's Lacrosse So. History
Elke Cacchione Women's Soccer Jr. Food Marketing
Morgan Camerlo Women's Track Jr. Psychology
Tim Cavanaugh Baseball So. Finance
Bridget Cerciello Women's Lacrosse Jr. Business Intelligence & Analytics
Olivia Clark Women's Rowing Fr. International Relations
Casey Clarke Women's Cross Country/Track Fr. Elementary Education
Michala Clay Women's Basketball Sr. Interdisciplinary Health Services
Emily Clayton Women's Track Jr. Food Marketing
Charlie Concannon Baseball Sr. Finance
Paige Conrad Women's Tennis Fr. Biology
Jala Cosley Women's Rowing Fr. Biology
Andrew Cossetti Baseball Fr. Business
Kirstin Cox Softball So. Autism Behavioral Studies
Collin Crilly Men's Cross Country/Track Gr. Finance
Melanie Cunha Women's Soccer So. Marketing
Johnny Cunningham Men's Soccer Fr. Business
Dominic Cuoci Baseball Gr. Business Intelligence & Analytics
Kylie D'Ambra Women's Soccer Jr. Communication Studies
Matt D'Auria Men's Cross Country/Track Fr. Accounting
Ira Daly Men's Cross Country/Track Fr. Humanities
Jack Daly Men's Cross Country/Track Sr. Finance
Ryan Dao Men's Track Fr. Business Administration
Will Davies Men's Track Jr. Risk Management and Insurance
Elizabeth Del Rio Women's Cross Country/Track Sr. Chemical Biology
Riley Delaney Women's Lacrosse Fr. Interdisciplinary Health Services
Joanna DeSousa Women's Cross Country/Track Jr. Pharmaceutical Marketing
Fiona Devine Women's Rowing Sr. Interdisciplinary Health Services
Shane Devine Women's Rowing Jr. Biology
Paige Diminick Women's Lacrosse So. Linguistics
Grace Doherty Women's Rowing Fr. Elementary Education
Julia Donahue Women's Cross Country/Track Sr. Art
Skylar Dorenkamp Women's Lacrosse So. Food Marketing
Caroline Duffy Women's Track Jr. Food Marketing
Emily Dunn Women's Cross Country/Track Fr. Entertainment Marketing
Phillip Dwyer Men's Track So. Risk Management and Insurance
Sebastian Eaton Men's Track So. Theatre & Film
Mackenzie Ehresman Women's Soccer Fr. Interdisciplinary Health Services
Elaine Estes Women's Cross Country/Track Sr. Spanish
Chelsea Evans Softball So. Communication Studies
Nicholl Fenton Field Hockey So. Elementary Education
Jackson Fiala Baseball So. Finance
Andre Fick Men's Tennis Sr. Biology
Lauren Figura Women's Lacrosse Fr. Interdisciplinary Health Services
Sofia Filippo Women's Soccer So. Entertainment Marketing
Michaela Finneyfrock Women's Soccer Sr. International Business
Nathan Fioravante Men's Tennis Jr. Risk Management and Insurance
Whisper Fisher Women's Basketball Sr. International Business
Mike Fornaro Men's Soccer R-Jr. Political Science
Alicia Forrest Women's Track So. Autism Behavioral Studies
Cassie Francis Women's Rowing Sr. Pharmaceutical Marketing
Toliver Freeman Men's Basketball Jr. Biology
John Fritz Men's Soccer Jr. Finance
Britton Gagliardi Women's Cross Country/Track Sr. Political Science
Bridget Galen Women's Soccer Jr. Finance
Eddie Gallagher Baseball So. Finance
Rachel Gartner Women's Basketball Gr. Organizational Development & Leadership
Corinne Gerber Field Hockey Jr. Elementary Education
Courtney Gerber Field Hockey Jr. Elementary Education
Alec Ghodsi Men's Soccer Fr. Business Administration
Vincent Giordano Men's Track So. Finance
Laura Gomez Women's Tennis Sr. Marketing
Alexa Gostovich Women's Cross Country/Track So. Biology
David Grana Men's Soccer So. Biology
Taryn Grober Softball Sr. Food Marketing
Isabella Haleski Women's Rowing Jr. International Business
Lucy Harmon Women's Cross Country/Track Sr. Elementary Education
Brittany Hartwell-Miller Women's Soccer Jr. Computer Science
Bobby Hastie Men's Cross Country/Track So. Mathematics
Sara Hayes Field Hockey So. Food Marketing
Caroline Heath Women's Lacrosse Jr. Pharmaceutical Marketing
Joely Helder Field Hockey Sr. Food Marketing
Noah Henderson Golf Jr. Economics
Amanda Herr Softball Fr. Elementary Education
Karley Hess Women's Track Jr. Biology
Ashley Hession Softball Jr. Elementary Education
Monica Higgins Women's Cross Country/Track Jr. Interdisciplinary Health Services
Tommy Higley Men's Cross Country/Track Sr. Biology
Madeline Hill Women's Tennis So. Interdisciplinary Health Services
Jordan Hinkle Softball Fr. International Relations
Jack Hirschfield Men's Soccer R-Fr. Psychology
Rory Houston Men's Track Sr. Sports Marketing
Allie Howell Women's Rowing Jr. Elementary Education
Sara Hughes Women's Lacrosse Jr. Interdisciplinary Health Services
Molly Jacobs Women's Cross Country/Track So. Food Marketing
Luis Janko Men's Tennis Jr. International Business
Katie Jekot Women's Basketball R-Fr. Finance
Tim Johnson Baseball Jr. Computer Science
Kylie Judge Women's Rowing Fr. Elementary Education
Alan Kahlenbeck Men's Soccer So. Finance
Victoria Kammerinke Field Hockey Jr. International Business
Eshan Kanetkar Men's Tennis Jr. Risk Management and Insurance
Molly Kapala Softball Jr. Accounting
Katie Karpinski Field Hockey Fr. Biology
Stephanie Kelly Women's Lacrosse So. Marketing
Caitlin Kennedy Women's Rowing Sr. Biology
Alec Kerr Golf Jr. Business Administration
Sophia Kolkka Women's Lacrosse Fr. Business
Alex Kramer Women's Tennis Fr. Business Administration
Kasia Kwitnieski Women's Soccer So. Biology
Kate LaCasse Women's Rowing Jr. Biology
Rebecca Lane Women's Lacrosse Sr. Psychology
Carlee Lasko Women's Cross Country/Track Fr. Accounting
Laura Lasprogata Women's Lacrosse Jr. Finance
Aaron Lemma Men's Track Jr. Interdisciplinary Health Services
Kelly Liebl Women's Track Sr. Economics
Javier Linares Men's Track Fr. Business
Olivia Little Women's Lacrosse So. History
Kyle Lochbihler Men's Soccer Sr. Finance
Reece Long Women's Rowing Jr. Interdisciplinary Health Services
Hannah Losavio Women's Soccer So. Finance
Cammi Luidens Women's Lacrosse R-Fr. Finance
Garrett Lyons Men's Soccer Fr. Business
Mackenzie Macchiarulo Softball So. Marketing
Derek MacKinnon Men's Soccer Sr. Finance
Alexander MacNeil Men's Tennis So. Sports Marketing
Sean Macpherson Men's Cross Country/Track So. Actuarial Science
Kyle Magee Men's Track Fr. Chemistry
Maggie Maguire Women's Cross Country/Track Jr. Food Marketing
Alyssa Manley Women's Lacrosse So. Food Marketing
Leon Maric Men's Soccer Jr. Communication Studies
Taylor Marinelli Softball So. Actuarial Science
Brian Markoski Baseball Jr. Biology
Ashley Martin Women's Cross Country/Track Fr. Business
Avery Marz Women's Basketball Gr. Writing Studies
Stacey Mayer Softball Sr. Marketing
Samantha Mayers Women's Cross Country/Track Jr. Sports Marketing
Katie Mayock Women's Basketball Fr. Business
Stephen McClellan  Men's Track So. Finance
James McCombs Men's Soccer Fr. Sports Marketing
James McConnon, Baseball Jr. Business Intelligence & Analytics
Barren McCoy Men's Track Gr. Accounting
Edward McCusker Men's Soccer Sr. History
Abigail McGann Women's Cross Country/Track Jr. Accounting
Sam McGee Women's Lacrosse So. Food Marketing
Jon McGrory Men's Cross Country/Track Fr. Finance
Erin McGuire Women's Cross Country/Track Sr. Elementary Education
Steph McKenna Women's Rowing Fr. Marketing
Grace McKeon Women's Rowing So. Communication Studies
Michelle McMillan Softball Fr. Food Marketing
Bridget McNierney Women's Track Sr. Biology
Carlie Mertz Softball Fr. Communication Studies
Jake Meyers Baseball Sr. Psychology
Zach Michon Men's Cross Country/Track Jr. Interdisciplinary Health Services
Dan Mink Men's Cross Country/Track So. Risk Management and Insurance
Alyssa Monaghan Women's Basketball Sr. Elementary Education
Audra Montesi Women's Rowing Fr. Social Science
Wills Montgomery Golf So. Business Intelligence & Analytics
Daniel Morales Men's Soccer So. Biology
Anthony Morelli Men's Track Gr. General
Harrison Morris Men's Cross Country/Track Jr. Accounting
Justin Moscoe Men's Track Jr. Interdisciplinary Health Services
Lani Mouat Women's Lacrosse Fr. Business Intelligence & Analytics
Maggie Moyer Women's Track So. Chemical Biology
Shannon Mulgrew Women's Rowing Jr. Food Marketing  Co-Op
Matt Mullock Men's Soccer Jr. Finance
Amanda Nava Women's Tennis So. Criminal Justice
Taylor Newman-Farr Women's Lacrosse So. Interdisciplinary Health Services
Devyne Newman Women's Basketball Fr. Business
Thi Nguyen Women's Cross Country/Track So. Biology
Ginika Nkwonta Women's Track Fr. Biology
Michael O'Brien Golf Jr. Sports Marketing
Slater O'Brien Baseball Jr. Finance
Chris Ogden Men's Soccer Fr. Marketing
Jordan Olenginski Field Hockey So. Biology
Lindsey Oremus Women's Cross Country/Track Sr. Interdisciplinary Health Services
Colin Parker Men's Cross Country/Track Jr. Accounting
Julia Pash Women's Lacrosse Jr. Finance
Aleksa Peev Women's Soccer Fr. Food Marketing
Cameron Perrott Women's Soccer Jr. Biology
Annelise Peterson Women's Soccer Fr. Political Science
Ross Pilliod Golf Sr. Leadership Ethics & Organization Sustainability
Sarah Platt Women's Lacrosse R-Fr. Elementary Education
Claire Podles Women's Cross Country/Track So. Interdisciplinary Health Services
John Podles Men's Cross Country/Track Sr. Business Intelligence & Analytics
Brendan Price Men's Cross Country/Track So. Interdisciplinary Health Services
Tom Price Men's Cross Country/Track Fr. Interdisciplinary Health Services
Sean Princivalle Men's Cross Country/Track Sr. Accounting
Hannah Racis Women's Soccer Sr. Interdisciplinary Health Services
Jarod Ramses Men's Soccer Jr. Pharmaceutical Marketing
Sara Rankin Women's Cross Country/Track Sr. Pharmaceutical Marketing
 Jennifer Raphaelson Women's Rowing Jr. Food Marketing
Sophia Recchilungo Women's Track Jr. Food Marketing
Joshua Richard Men's Track So. Computer Science
Richard Riva Golf Jr. Risk Management and Insurance
Brendan Roach Baseball Sr. International Business
Christian Roberts Men's Cross Country/Track Jr. Business Intelligence & Analytics
Trae' Robinson Men's Track Jr. Interdisciplinary Health Services
Hannah Roche Women's Rowing Fr. Criminal Justice
Alexa Romanella Women's Rowing Fr. Psychology
Hayley Sabol Women's Lacrosse Sr. Food Marketing
Aidan Sauer Men's Cross Country/Track Fr. Business
Sam Sauter Men's Tennis So. Information Technology
Emily Sayre Field Hockey Jr. Biology
Matthew Scarpill Men's Cross Country/Track So. Actuarial Science
Beekman Schaeffer Men's Tennis Jr. Business Intelligence & Analytics
Emily Schaeffer Women's Cross Country/Track Jr. Chemical Biology
Anna Seifert Women's Lacrosse So. Interdisciplinary Health Services
Hayden Seig Baseball Jr. Leadership Ethics & Organization Sustainability
Stephanie Senatore Women's Rowing So. Marketing
Pepa Serrano Field Hockey Jr. Communication Studies
Mary Sheehan Women's Basketball So. Accounting
Victoria Sheldon Women's Cross Country/Track Fr. Food Marketing
Morgan Sherman Women's Rowing So. Psychology
Abigail Silva Women's Cross Country/Track So. Biology
Demi Simms Women's Rowing Jr. Interdisciplinary Health Services
Chris Skermo Baseball Jr. Finance
Kaela Smith Women's Lacrosse Fr. Food Marketing
Kyle Smith Baseball Jr. Finance
Lindsey Smith Women's Lacrosse Fr. Interdisciplinary Health Services
Greg Smith Men's Basketball Jr. Finance
Zach Smith Men's Cross Country/Track Fr. Marketing
Samantha Spallanzani Women's Track Jr. Accounting
J.T. Spina Golf Fr. Finance
Will Sponaugle Men's Cross Country/Track Sr. Business Intelligence & Analytics
Kenzie Staska Women's Lacrosse So. Marketing
George Steinhoff Men's Cross Country/Track R-Fr. English
Tori Stembridge Women's Track So. Biology
Cole Stetzar Baseball So. Sports Marketing
Aliyah Stokes Women's Track Jr. Criminal Justice
Brianna Stone Women's Rowing Sr. Criminal Justice
Ana Sulentic Women's Soccer Fr. Chemical Biology
Olivia Sullivan Women's Rowing Sr. Autism Behavioral Studies
Claire Sylvester Field Hockey R-Fr. Food Marketing
Dan Tan Men's Tennis Sr. Finance
Olivia Tevis Women's Lacrosse Jr. Accounting
Nate Thomas Baseball Fr. Sports Marketing
Monica Tice Field Hockey Sr. Food Marketing
Kendal Trickey Women's Soccer Fr. Biology
Dana Turner Field Hockey Jr. Business Intelligence & Analytics
Samantha Tush Women's Lacrosse Fr. Communication Studies
Meridith Twomey Women's Cross Country/Track Jr. Accounting
Michaela Urbach Women's Cross Country/Track Jr. Marketing
Gabrielle Vagnozzi Women's Soccer Jr. Communication Studies
Alexa Valunas Women's Rowing Fr. Business
Sarah Veilleux Women's Basketball Gr. Business Intelligence & Analytics
Iswarya Vel Women's Tennis So. Biology
Lou Vilotti Men's Soccer R-Jr. Food Marketing
Jessica Volm Women's Soccer Sr. Pharmaceutical Marketing
John Walker Men's Cross Country/Track Jr. Interdisciplinary Health Services
Kayla Walker Field Hockey Jr. Interdisciplinary Health Services
Bryce Wallace Men's Soccer Fr. Actuarial Science
Erica Wallace Women's Soccer Jr. Marketing
Aidan Watkins Men's Soccer So. Finance
Michael Welde Men's Track Fr. Finance
Ashlyn Wert Women's Basketball Gr. International Business
Asia Whittenberger Women's Soccer Fr. Sociology
Anna Willocks Field Hockey Sr. Psychology
Veronica Wilson Women's Lacrosse Jr. Accounting
Reed Winkler Golf Jr. Sports Marketing
RELATED