PHILADELPHIA – Under the direction of third-year head coach Melody O'Reilly, the Saint Joseph's women's track and field team will be represented in the 100m, 200m, 400m, 1500m (2), 400m hurdles, high jump, long jump, and javelin as well as the 4x100m relay, 4x400m relay, and 4x800m relay at the 35th ECAC Outdoor Track and Field Championships, slated for this Saturday, May 12 through Sunday, May 13. The two-day meet will be held at Princeton University's Weaver Stadium in Princeton, N.J.

Live results will be available via Paynes Corner Timing.

SJU earned its first relay medal at an ECAC outdoor meet last spring with a third-place finish in the 4x400m relay; sophomore Caroline Duffy is the lone returner from that veteran-laden group and will return to lead a fresh-faced 4x4 group this weekend. Individually, senior Claudine Andre claimed the 2018 ECAC indoor high jump title and is coming off of a first-place showing in the A-10 high jump last weekend.

Coming off of a third-place, school-recordbreaking performance (46.63) at the 2018 Atlantic 10 Outdoor Track and Field Championships last weekend, Saint Joseph's 4x100m relay group of Duffy, junior Kelly Liebl, sophomore Aliyah Stokes, and junior Nathaniela Bourdeau will kick things off for SJU at 2:45 p.m. on Saturday afternoon. 

For a complete event rundown, in order by date and time of the event, please see below. The number in parenthesis next to SJU's competitors in each event reflects their current rank in ECAC standings, based on season-best performance.

SATURDAY, MAY 12
4x100m Relay (31st): Caroline Duffy, Kelly Liebl, Aliyah Stokes, Nathaniela Bourdeau
Alternates: Steph Toland, Claudine Andre
Final: Saturday at 2:45 p.m.

Long Jump: Claudine Andre (26th)
Final: Saturday at 3:00 p.m.

Javelin: Morgan Bower (35th)
Final: Saturday at 3:45 p.m.

1500m: Emily Bracken (59th), Cassidy Weimer (69th)
Final: Saturday at 4:00 p.m.

SUNDAY, MAY 13
100m: Nathaniela Bourdeau (61st)

Trials: Sunday at 10:00 a.m. • Final: Sunday at 11:25 a.m.

400m: Caroline Duffy (20th)
Final: Sunday at 11:45 a.m.

High Jump: Claudine Andre (11th)
Final: Sunday at 12:30 p.m.

200m: Nathaniela Bourdeau (29th)
Trials: Sunday at 12:40 p.m. • Final: Sunday at 1:55 p.m.

400m Hurdles: Steph Toland (60th)
Final: Sunday at 1:15 p.m.

4x800m Relay (38th): Cassidy Weimer, Lucy Harmon, Sydney Coughlin, Emily Bracken
Alternate:
Maggie Maguire
Final: Sunday at 2:20 p.m.

4x400m Relay (36th): Nathaniela Bourdeau, Caroline Duffy, Steph Toland, Tamar Bourdeau
Alternates: Kelly Liebl, Karley Hess, Aliyah Stokes
Final: Sunday at 3:05 p.m.

RELATED