PHILADELPHIA - Saint Joseph's has announced its individual team award winners for the 2016-17 academic year. In all, over 70 student-athletes were recognized by their teams for their contributions on and off the playing field.

Below is a list of the 2016-17 award winners for Most Outstanding Player, Raymond Vasquez Award, Dorie Leahy Award, Scholar-Athlete Award, and Academic Award.

MOST OUTSTANDING PLAYER
Baseball: Matt Maul
Men's Basketball: James Demery
Women's Basketball: The 2016-17 Team
Men's Cross Country: David Dorsey
Women's Cross Country: Lindsey Oremus
Field Hockey: Anna Willocks
Golf: Michael O'Brien
Men's Lacrosse: Chris Blewitt
Women's Lacrosse: Nora McCallion
Men's Rowing: Keenan Perry
Women's Rowing: Maria Biancaniello
Men's Soccer: Bliss Harris
Women's Soccer: Emily Gingrich
Softball: Ashley Ventura & Amanda Kulp
Men's Tennis: Tim Stierle
Women's Tennis: Sarah Contrata
Men's Track & Field: Torey Doaty & Steve Thompson
Women's Track & Field: Nathaniela Bourdeau

RAYMOND VASQUEZ AWARD FOR LOYALTY
Baseball: Darren Weidman
Men's Basketball: Javon Baumann
Women's Basketball: Mackenzie Rule
Men's Cross Country: Dan Savage
Women's Cross Country: Sarah Regnault
Field Hockey: Kerri Turk
Golf: Drew Taylor
Men's Lacrosse: Connor Kubikowski
Women's Lacrosse: Mallory Grey
Men's Rowing: David Wong
Women's Rowing: Cailin McCully
Men's Soccer: Matt Crawford
Women's Soccer: Shannon Mulvey
Softball: Alexis Bush
Men's Tennis: Kyle Chalmers
Women's Tennis: Alex Zachem
Men's Track & Field: Kevin Barry
Women's Track & Field: Angelena Minniti

DORIE LEAHY AWARD
Baseball: Cal Jadacki
Men's Basketball: Jai Williams
Women's Basketball: Amanda Fioravanti
Men's Cross Country: Jimmy Daniels
Women's Cross Country: Cassidy Weimer
Field Hockey: Katja Hansen
Golf: Ross Pilliod
Men's Lacrosse: Charles Giunta
Women's Lacrosse: Aly Gormley
Women's Rowing: Katherine Robb
Men's Soccer: Ted Foley
Women's Soccer: Meghan DiPippa
Softball: Lauren Reilly
Men's Tennis: Dan Tan
Women's Tennis: Claire Minnoe
Men's Track & Field: Brandon Ossont
Women's Track & Field: Julia Jenkins

SCHOLAR-ATHLETE AWARD
Baseball: Tim Brennan
Men's Basketball: Brendan Casper
Women's Basketball: Sarah Veilleux
Men's Cross Country: John Mascioli
Women's Cross Country: Lindsey Oremus
Field Hockey: Kathrin Bentz
Golf: Drew Taylor
Men's Lacrosse: Austin Smith
Women's Lacrosse: Kristen Kelbon
Men's Rowing: Caroline Bird
Women's Rowing: Caroline Strauss
Men's Soccer: Matt Crawford
Women's Soccer: Emily Gingrich
Softball: Molly Kapala
Men's Tennis: Peter Dewitt
Women's Tennis: Alex Zachem
Men's Track & Field: Jack Magee
Women's Track & Field: Nathaniela Bourdeau

ACADEMIC AWARD
Baseball: Hayden Seig
Men's Basketball: Kyle Thompson
Women's Basketball: Mackenzie Rule
Men's Cross Country: Andrew Myers
Women's Cross Country: Britton Gagliardi
Field Hockey: Gail Podlesny
Golf: Drew Taylor
Men's Lacrosse: Nicholas Vernacchio
Women's Lacrosse: Bridget Cerciello
Men's Rowing: Thomson Rymer
Women's Rowing: Caroline Strauss
Men's Soccer: Ben Zambetti
Women's Soccer: Brittany Hartwell-Miller
Softball: Taryn Grober
Men's Tennis: Kyle Chalmers
Women's Tennis: Sarah Contrata
Men's Track & Field: Andrew Myers
Women's Track & Field: Britton Gagliardi

RELATED