Saint Joseph's Athletics Hall of Fame

 

Photo Gallery - Hall of Fame Classes


Athlete/Team Sport(s) Graduation Year Year Inducted
Cliff Anderson Men's Basketball 1967 1999
Steve Ave Men's Track 1989 2011
Mike Bantom Men's Basketball 1973 2000
Francis Barnett Men's Tennis 1971 1999
Laura Barry Women's Rowing 1979 2013
George Bertelsman Men's Cross Country/Track/Administrator   2002
Debbie Black Women's Basketball/Field Hockey/Softball 1988 2000
Michael Black Men's Track 1975 2004
Norman Black Men's Basketball 1979 2012
Rodney Blake Men's Basketball 1988 2001
Ed Blaney Men's Soccer 1973 2000
Harry Booth Men's Basketball/Baseball 1962 2006
Vicki Boyer Women's Cross Country/Track 1994 2011
Trish Brown-Lutter Women's Basketball 1985 2004
Linda Buonanno Field Hockey 1987 1999
Liz Burns Nicoletti Field Hockey 1991 2001
John Butz Baseball 1966 2010
Bill Campbell Broadcasting   2010
Teresa Carmichael Women's Basketball 1987 2000
Maureen Costello Women's Basketball 1998 2012
Tony Costner Men's Basketball 1984 2010
Jay Crawford Men's Soccer/Track & Field 1961 2014
Donna Crumety Stewart Women's Track 1993 1999
John Cunningham Men's Cross Country/Track 1952 2002
Katie Curry Gardler Women's Basketball 1993 2005
Hayley Davidson Dandrea Field Hockey 1996 2013
Karen Delaney Wheeler Women's Cross Country/Track 1988 2003
John Del Monte Baseball 1979 2001
Don DiJulia Athletic Director 1967 2018
Andy Dougherty Athletic Administration 1948 2005
Jack Dunn Men's Soccer   1999
Renie Dunne Shields Women's Basketball/Cross Country/Softball 1982 2001
Shannon Feite Meakim Women's Lacrosse/Field Hockey 1997 2012
Bill Ferguson Men's Basketball   2006
Donald Flanigan Men's Rowing 1960 2004
Richard Flanigan Men's Rowing 1960 2004
Kim Foley Women's Basketball 1989 2003
Bonnie Gasior Softball 1993 2003
Anne Gallagher Women's Rowing 1978 2000
Jim Gavaghan Men's Cross Country/Track/Soccer 1959 2006
Jim Glavin Men's Rowing 1970 2001
Phil Greipp Men's Rowing 1964 2011
George Griffin Men's Soccer 1970 2004
Matt Guokas Jr. Men's Basketball 1967 2000
Mike Hauer Men's Basketball 1970 2011
The Hawk Mascot 1956 1999
Joe Henwood Men's Rowing 1968 2000
Dale Hodges Women's Basketball 1990 1999
Gerry Hunsicker Baseball 1972 2000
Renee Hykel Women's Rowing 2001 2010
Bob Jaugstetter Men's Rowing 1970 2012
Christine Kane O'Connell Women's Cross Country/Track 2001 2014
Dan Kelly Men's Basketball 1970 2011
Kevin Kirkby Baseball 2001 2011
Christina Kowalski Softball 2000 2010
Jack Kraft Basketball/Honorary 1942 2012
Domenic Lamberto Baseball 1982 2014
Dave Landers Baseball 1971 2004
Timothy R. Lannon, S.J. University President   2011
Al Laveson Men's Tennis   2001
Ed Lennex Men's Track 1976 1999
Bob Lojewski Men's Basketball 1985 2014
Jim Lynam Men's Basketball 1963 2003
Maurice Martin Men's Basketball 1986 2006
Paul McDermitt Men's Baseball/Basketball/Golf/Track 1950 2006
Michael McDermott Golf 1997 2010
Kathleen McEnroe Del Monte Women's Tennis 1980 1999
Pat McFarland Men's Basketball 1973 2005
Elaine McGillian Van Blunk Women's Cross Country/Track 1986 2000
Chrissy McGoldrick Zabel Women's Basketball/Field Hockey 1979 2001
Chris McIsaac Men's Lacrosse 1997 2012
Jack McKinney Men's Basketball/Track 1957 2004
Frank McLaughlin Men's Track 1956 2000
Joe McLaughlin Men's Track 1953 2013
Jim Murray Men's Soccer 1963 2012
Bob McNeill Men's Basketball 1960 2001
Terri Mohr McMorrow Women's Basketball 1986 2011
Jamie Moyer Baseball 1985 1999
Dawn Mycock Katz Women's Softball 1989 1999
Jameer Nelson Men's Basketball 2004 2011
Paula Nicastro Capone Field Hockey 1988 2004
Jim Norris Men's Cross Country/Track 1985 2001
Chris O'Brien Men's Rowing 1992 2005
Muffet O'Brien McGraw Women's Basketball 1977 2002
Finbarr O'Connor Ice Hockey 2015
Kelli O'Donnell Twomey Women's Cross Country/Track 1989 2006
Vince Papale Men's Track 1968 2010
Wilson "Buddy" Peck Swimming 1942 1999
Dinae Rafferty Norris Women's Cross Country/Track 1988 2001
Cathy Phillips Schino Softball 1994 2005
Tom Pippet Men's Soccer 1973 2010
Frank Plescha Men's Soccer 1965 2001
Kevin Quinn Men's Cross Country/Track 1962 2001
Jack Ramsay Men's Basketball 1949 1999
Rev. Nicholas S. Rashford, S.J. University President   2002
Rev. Emory A. Ross, S.J. Team Chaplain   2002
Jack Ruggero Men's Soccer 1969 1999
Ellen Ryan Administrator/Coach   1999
Marc Schaffer Men's Lacrosse 1998 2012
Kate Segar Green Field Hockey 1985 2001
George Senesky Men's Basketball 1943 1999
Ellen Shields Fitzpatrick Women's Basketball 1990 2006
Joe Spratt Men's Basketball 1959 2002
Billy Stewart Golf 2006 2014
Ellen Stenrud Martinez Women's Soccer 2000 2012
Mike Teti Men's Rowing 1978 1999
George Todt Men's Soccer 1969 2013
Joe Toland Men's Rowing   2003
John Truax Golf 1978 1999
Joe Walls Men's Soccer 1964 2002
Delonte West Men's Basketball 2004 2014
Jack Whitaker Broadcaster 1947 2005
Boo Williams Men's Basketball 1981 2013
Angela Zampella Women's Basketball 2000 2014
Tom Wynne Men's Basketball/Baseball 1963 2003
Teresa Zarzeczny Bell Women's Rowing 1988 1999