stop
McMullen Paces Hawks on First Day at A-10 Championships
Courtesy: SJU Athletic Communications  
Release:  02/20/2009

Feb. 20, 2009

KINGSTON, R.I -- The Saint Joseph's women's track and field squad earned a tie for seventh after the first day of competition at the A-10 Indoor Championships in Rhode Island.  Nicole McMullen and the DMR squad were the lone point-earners as McMullen finished second in the long jump and the DMR was fifth.

McMullen's silver place finish was the best of the day for the Hawks, who struggled during the preliminary day.  McMullen leapt 18-10, good for second and eight valuable points.

The relay squad of Kathleen Casey, Lauren Wenzel, Anna Casey and Andrea Florida capped the day for the Hawks, running a time of 12:16.71, good for fifth.  The fifth-place finish earned four points.

Many of the Hawks who participated in the sprints struggled to qualify for tomorrow's finals.  SJU was shut out of qualifiers in the 55m, 55m Hurdles, 200m, 400m, and 500m dashes. 

The middle distance events shined as Anna Casey and Kristin Andrews qualified for the 800m finals tomorrow.  Casey won her heat in a time of 2:16.70, good for fifth, while Andrews was the last qualifier to make it to tomorrows proceedings, running a time of 2:17.66.

Kelsey Rose won her heat as well, running a time of 3:01.51 to earn fifth place and advance to tomorrow's finals as well.

SJU will complete competition at the Mackal Fieldhouse on the campus of the University of Rhode Island tomorrow afternoon.  Dayton leads the women's overall standings wiht 51 points, 17 ahead of Richmond.

 

Q – Won heat, advances to Finals
q – Advances to Finals
(2) – Points won in Finals


55m Dash Prelims
10. Ashley Williams    7.37
19. Emily Coldren    7.62
21. Karly Cahill    7.65

55m Hurdles Prelims
14. Stefani Zabilowicz 8.85

200m Dash Prelims
18. Ashley Williams    26.84
19. Emily Coldren    26.86
23. Karly Cahill

400m Dash Prelims
16. Lauren Wenzel    1:01.82
17. Morgan Matecki    1:02.24

500m Run Prelims
13. Kierstin Quinn    1:19.12
19. Skylar Rea        1:22.30
20. Amy Volz        1:23.24

800m Run Prelims
5. Anna Casey        2:16.70Q
9. Kristin Andrews    2:17.66q
19. Katie Pencek    2:24.30

1,000m Run Prelims
5. Kelsey Rose    3:01.51Q
18. Laura Faller    3:08.42
20. Samantha Peters    3:10.61

5,000m Run Finals
12. Jessica Di Cicco    18:27.80

Long Jump Finals
2. Nicole McMullen    5.74m / 18-10 (8)
9. Erin Vanderhoof    5.34m / 17-6 ¼
18. Beth Getty        4.68m / 15-4 ¼

Distance Medley Relay Finals
5. Saint Joseph’s    12:16.71 (4)
Kathleen Casey, Lauren Wenzel, Anna Casey, Andrea Florida

Team Rankings
1. Dayton        51
2. Richmond        34
3. Rhode Island    28
T-4. Temple        27
Charlotte        27
6. UMass        19
T-7 SJU        12
Fordham        12
9. Xavier        8
10. Duquesne        6
T-11. La Salle        5
Saint Louis        5